logo
ODA TASARIMI NASIL YAPILIR

Oda Tasarımı Nasıl Yapılır

Tasarım, bir mekânın kıyafeti gibidir. Aynı zamanda sizin kişiliğiniz ve yaşam şekliniz hakkında tüyolar vermektedir. Aslında oda tasarımı söz konusu olduğunda belli başlı kurallardan bahsetmek de zordur. Çünkü kişisel zevkler, ev ya da ofis içi büyüklüğü bu tasarımda büyük ölçüde etkilidir. Çünkü alınacak olan eşyaların büyüklüğü oda içine sığacak ve odayı daraltmayacak şekilde olmalıdır. Bu nedenle alışveriş ve araştırma aşamasında odanın büyüklüğü ile eşyaların büyüklüğü kıyaslanmalıdır. Hangi alana hangi eşyanın yerleştirilebileceği kabaca belirlenmelidir. Böylece oda tasarımı çok daha başarılı bir şekilde yapılabilir. Ancak oda büyüklüğü ve eşya ölçüsü dışında dikkat edilmesi gereken başka özellikler de bulunmaktadır.

Oda Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir oda içi düzenleme yapılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli olanlardan bir tanesi renktir. Küçük bir oda için yapılacak dekorasyon işleminde açık renklerin tercih edilmesi ve eşyaların mümkün olduğunca duvar yakınlarına konması gerekmektedir. Örneğin küçük bir salonda orta sehpası kullanmak, odayı daha dar gösterecektir. Bu nedende oda tasarımı söz konusu olduğunda ilk olarak zaman geçirilecek olan ortamın ferah görünmesine dikkat edilmelidir. İhtiyaç duyulan eşyalar gerektiği takdirde oda şekline uygun olarak sipariş edilebilir. Gerekli görüldüğü takdirde özel siparişle duvardaki çıkıntıya uygun bir dolap yaptırılabilir. Mesela küçük bir mekânı büyük göstermek için 4 bir yana aynalar koymak güzel bir göz yanılsaması yaratacaktır. Bunun dışında ise beyaz ya da kırık beyaz renk mobilyalar ve duvar renkleri tercih edilmelidir.

Mekânın Büyüklüğüne Göre Oda Tasarımı

Mekân büyüklüğü göz önünde bulundurularak yapılacak olan dekorasyonda düz renk kullanılmak istenmeyebilir. Bu durumda duvarların rengi krem ya da kırık beyaz olabilir. Seçilen mobilyalar uçuk pembe, uçuk mavi, buz mavisi gibi renklerden oluşabilir. Günümüzde kişisel isteklere uygun siparişlerin oluşturulması çok daha kolay olmaktadır. Bu nedenle herkes yaşadığı ortama en uygun eşyaları yaptırabilmekte, oda tasarımı yaptırırken alanın daralmayacağından emin olabilmektedir. Yaratıcı tasarımlar için çeşitli mobilya setleri araştırılabilmekte ve en popüler dekorasyon renkleri belirlenebilmektedir. Bunun dışında ise bütçeye bağlı olarak bir uzmandan yardım alınması da işleri oldukça kolaylaştıracaktır.